Aktualnie wianki stały się bardzo popularne i zapewne spowodowane jest wzrastającą popularnością wszelkiego rodzaju festiwali, na których te ozdoby wiodą prym i wyglądają niesamowicie dziewczęco. Oczywiście przemknęła mi myśl, że może to ozdoba dla osób, które mają lat naście, a nie bliżej im do trzydziestego roku życia tak jak mi, ale mimo wszystko czuję się młodo, więc chyba mi jeszcze wolno? Dlatego dzisiaj chciałabym zaproponować sposób na własnoręczne stworzenie takiego wianka, przy użyciu żywych kwiatów, aczkolwiek te sztuczne również są dobrym materiałem. Świeże kwiaty wyglądają zdecydowanie piękniej, ale wielkim ich minusem jest trwałość, więc musimy wybrać pomiędzy oryginalnym i pięknym efektem, a długością użytkowania i praktycznością.

>>> Jak zrobić podkładki pod kubek w kształcie europalety? >>>
>>> Jak zrobić drewnianą skrzynkę na kółkach? >>>
>>> Jak zrobić terrarium na kaktusy? >>>


CZEGO POTRZEBUJEMY DO WYKONANIA WIANKA?


Po pierwsze oczywiście musimy wybrać kwiaty. U mnie są to goździki, które są trwałe i nawet bez wody dość długo wyglądają ładnie oraz róże z mojego ogrodu i elementy zielone w postaci asparagusa ogrodowego, który ma dodać nieco swojskiego i łąkowego charakteru, aby wianek nie wyglądał zbyt strojnie. Oczywiście możemy tutaj dowolnie wybierać rośliny i im będzie ich więcej, tym moim zdaniem wianek będzie wyglądał lepiej. Poza tym potrzebujemy dwóch rodzajów drucików (grubszy i cienki miedziany), nożyczek, taśmy dwustronnej, tektury, wstążki i pistoletu na klej na gorąco.


WYKONANIE WIANKA - INSTRUKCJA KROK PO KROKU


1. Mierzymy obwód naszej głowy i ucinamy takiej długości grubszy drucik z kilkucentymetrowym zapasem. Z jednej strony robimy coś rodzaju oczka, przez które będzie można przełożyć drugi koniec drutu, zagiąć go i przez to wianek będzie miał kształt pełnego okręgu. 
2. Wycinamy pasek tektury o szerokości około 1 cm (w zależności jakiej grubości ma być podstawa wianka) i przyklejamy ją do drucika za pomocą taśmy dwustronnej. 
3. Następne oplatamy dokładnie tekturkę wstążką, pamiętając, aby na końcu pozostawić oczko i drugą część drucika do zapięcia wianka. 
4. Następnie tworzymy małe bukieciki z kwiatów, listków i elementów zielonych i związujemy je drucikiem lub czymś równie mocnym. Kolejnym krokiem jest przyklejanie ich do podstawy wianka klejem na gorąco. Robimy to na jodełkę czyli raz jednej, a raz z drugiej strony. Kolejny bukiecik będzie zasłaniał miejsce przyklejenia poprzedniego, więc wszelkiego rodzaju ślady po druciku i kleju będą niewidoczne. Doradzę tylko, aby bukieciki robić małe, ponieważ takie będą lepiej się trzymały i są wygodniejsze w przyklejaniu. 
5. Z tyłu możemy zawiązać kokardę, która zasłoni ostatnie miejsce klejenia. 
6. Każdą stronę robimy w innym kolorze (tak jak zrobiłam to ja) lub też wybieramy naprzemienne umiejscowienie kwiatów w innych odcieniach. Moim zdaniem nie warto przejmować się symetrią, bo ma to być dzieło naszych rąk, a nie jakiś sztuczny i perfekcyjny wytwór.


I jak Wam się podoba moje dzieło? Oczywiście możecie potraktować ten post z przymrużeniem oka, ponieważ jestem niepoprawną sztywniarą i nie mam zamiaru paradować w tym wianku po ulicy, ale myślę, że jako element zdjęcia spisuje się bardzo interesująco. 

Podobają Wam się wianki, czy to zupełnie nie wasza bajka?