Dzisiaj mam dla was instrukcję bardzo łatwego do wykonania stojaka na biżuterię, który może też się sprawdzić jako niezwykle efektowna dekoracja. Za pomocą indywidualnie dobranych kolorów i wzorów możemy bowiem stworzyć stożki, które idealnie dopasują się do naszych preferencji lub wystroju mieszkania. Wspominałam już o łatwości stworzenia tej ozdoby, ale warto też napomknąć na temat kosztów wykonania, ponieważ mówimy tutaj o maksymalnie kilku złotych, bo gips jest bardzo tanim materiałem. Teraz nie pozostaje mi nic innego, aby zaprosić was do prześledzenia konkretnych etapów domowej produkcji tego typu ozdobnych stojaków na biżuterię i mam nadzieję, że kogoś zainspiruję do kreatywnego spędzenia czasu.

>>> Jak zrobić gipsowe świeczniki w kształcie poduszek? >>>
>>> Jak zrobić wianek na głowę z żywych lub sztucznych kwiatów? >>>


CZEGO POTRZEBUJEMY DO WYKONANIA STOJAKÓW?

Większość potrzebnych materiałów z pewnością znajdziemy w domu, a reszta będzie dostępna w każdym markecie budowlanym. Najważniejszym elementem jest gips, który jest bardzo wdzięcznym, ale mimo wszystko dość kłopotliwym materiałem, z którym trzeba dobrze się obchodzić, ale postaram się poniżej rozwiać wszystkie niejasności i przestrzec przed ewentualnymi błędami, które moga się pojawić podczas pracy z nim. Do wykonania tej dekoracji potrzebujemy wypunktowanych poniżej materiałów:
 • gips budowlany
 • woda
 • naczynie do wymieszania gipsu
 • cyrkiel, marker, nożyczki lub skalpel, taśma samoprzylepna
 • materiał do wycięcia formy np. okleina meblowa
 • papier ścierny
 • kartki papieru
 • farby
>>> Jak zrobić terrarium na kaktusy i inne sukulenty? >>>
>>> 5 pomysłów na niebanalne podkładki pod kubek >>>

KOLEJNE ETAPY TWORZENIA GIPSOWYCH STOJAKÓW NA BIŻUTERIĘ

Przed zabraniem się do tego DIY należy przygotować potrzebne materiały i zabezpieczyć miejsce pracy przykładowo starymi gazetami, ponieważ gips w każdej formie jest bardzo brudzącym materiałem. Po zorganizowaniu wygodnego stanowiska pora przejść do kolejnych etapów.

 1. Pierwszym etapem jest wykonanie form, w których umieścimy gips. Najlepszy do tego będzie materiał odporny na wodę jak na przykład okleina meblowa. W zależności od tego jakiej wysokości mają być stojaki, rysujemy dwie równej długości linie tworzące kąt prosty, ustawiamy cyrkiel na ich połączeniu i za pomocą rysika łączymy je ze sobą, aby uzyskać coś w rodzaju stożka. Następnie wycinamy szablon i sklejamy go, aby powstał rożek. Jeśli podstawa nie będzie równa to najlepiej dociąć ją za pomocą nożyczek. Najważniejsze, aby wszystko ze sobą dokładnie skleić taśmą od zewnętrznej strony, aby forma była szczelna. Należy pamiętać, że jeśli używamy okleiny meblowej to wewnątrz rożka powinna znaleźć się strona ozdobna, która nie rozmoknie pod wpływem mokrego gipsu.
 2. Następnie przechodzimy do prawidłowego wymieszania gipsu z wodą. W tym wypadku radziłabym nie sugerować się zaleceniami na opakowaniu, a stworzyć konsystencję, która będzie jak dość gęsta śmietana, ponieważ wtedy szybko i bez problemu wlejemy ją wprost do formy. Jeśli masa będzie bardziej zbita, to może tak się zdarzyć, że natychmiastowo zacznie zastygać i na powierzchni stożków mogą powstać niezbyt atrakcyjne odkształcenia.
 3. Aby gips bezpiecznie wysychał robimy stojaki ze zwykłej kartki papieru. Z arkusza tworzymy rulon, sklejamy go i wkładamy tam rożek czubkiem do dołu. Dzięki temu masa będzie stabilna, a po wyjęciu z formy powierzchnia stożków gładka.
 4. Czekamy przynajmniej 24 godziny, aby gips dobrze wysechł. Jeśli będzie zbyt mokry to podczas zdejmowania okleiny czubek może się po prostu ułamać. Na fotografiach możecie zobaczyć, że suchy gips jest jasno szary, a ten mokry ciemniejszy i mogą być widoczne na nim różnego rodzaju plamy.
 5. Za pomocą papieru ściernego usuwamy niedoskonałości i wyrównujemy ewentualne nierówności. Robimy to delikatnie i za pomocą papieru o małej ziarnistości. Jak możecie zobaczyć na zdjęciach powyżej, podstawa stożków oraz miejsca, w których łączyła się okleina są nie o końca idealne.
 6. Ostatnim etapem jest malowanie i tutaj warto zdać się na naszą inwencję twórczą. Najlepszym rozwiązaniem jest farba w sprayu, za pomocą której łatwo uzyskać wzory po oklejeniu stojaków taśmą, która wyznaczy granice poszczególnych kolorów.

EFEKT KOŃCOWY

Zdecydowałam, że stożek, który saute wyszedł najładniej ozdobię jedynie białym akcentem na samej górze. Dwa pozostałe, które nie są już tak idealnie postanowiłam pokryć srebrną farbą w sprayu, która ładnie wyrównała różnego rodzaju niedoskonałości. Przyznam, że dopiero zaczynam poznawać materiał jakim jest gips, a właściwie jego możliwości, ale już pierwsze efekty są dla mnie bardzo satysfakcjonujące. W głowie rodzą mi się kolejne pomysły i jestem pewna, że następna ozdoba lub przedmiot użytkowy będzie zdecydowanie bardziej efektowny, a ja z pewnością już niedługo podzielę się  z wami jakimś rewelacyjnym projektem.

Jak podoba wam się tego typu dekoracja?
Zdarza wam się czasem wykonywać jakieś ciekawe projekty DIY?